Prawo jazdy
Nastolatki
W Kalifornii o uzyskanie tzw. permit, czyli warunkowego prawa jazdy można starać się po ukończeniu 15 lat i 6 miesięcy.[https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv/detail/teenweb/permit_btn1/permit].
W różnych stanach granica wieku jest inna. Najniższy wymagany wiek to 14 lat (np. w Arkansas, Iowa, Kansas, na Alasce), a najwyższa granica to 16 lat (w Rhode Island, Nowym Jorku). [https://www.rhinocarhire.com/Drive-Smart-Blog/Minimum-Driving-Age-Country/Minimum-Driving-Age-State.aspx]
Najpierw należy odbyć szkolenie zakończone egzaminem z przepisów ruchu drogowego. Taki kurs można zrobić przez internet (płatnie) lub w liceum, w ramach lekcji (bezpłatnie). Następnym krokiem jest zdanie oficjalnego egzaminu w urzędzie transportu (DMV). Na miejscu, przy składaniu dokumentów robione jest zdjęcie oraz test ostrości widzenia. Nie trzeba zatem iść wcześniej do fotografa ani do okulisty. Usługi te są wliczone w cenę prawa jazdy, która wynosi 37 dolarów (2020 r.). [https://www.dmv.ca.gov/portal/driver-licenses-identification-cards/licensing-fees/]
Sam egzamin też odbywa się na innych niż znane nam zasady. Nie ma ustalonej jednej godziny, nie ma dopuszczonej grupy osób. Do urzędu idzie się indywidualnie, tak jak rejestruje się samochód, po prostu podchodzi się do okienka, urzędnik weryfikuje dokumenty, prosi rodziców o podpisy, a następnie aplikant zdaje egzamin teoretyczny na komputerze, stojącym nieopodal (wcześniej były to formularze papierowe). Nie ma również określonego limitu czasowego, musimy tylko wyjść przed zamknięciem urzędu.
Kalifornijskie urzędy transportu oferują egzaminy pisemne w 32 językach (np. w Massachusetts w 25, a w Kentucky w 23). [https://www.dmvcheatsheets.com/articles?tag=foreign+language+spanish]
Można zdawać więc i po polsku, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Tłumaczenie może być dziwne i niezrozumiałe. Ja zgłosiłam się na egzamin po angielsku ze słownikiem pod pachą. Urzędniczka sprawdziła tylko, czy nie mam w nim ściągi i mogłam z niego korzystać. Wszystkie inne pomoce są zabronione.
Gdy wynik jest pozytywny, świeżo upieczony, nastoletni kandydat na kierowcę otrzymuje dokument w postaci kartki papieru. Następnie musi odbyć przynajmniej jedną godzinną lekcję z zawodowym instruktorem, którą również trzeba umówić indywidualnie w wybranej przez siebie szkole jazdy. I już małoletni może prowadzić samochód. Jest tylko jeden warunek, obok musi siedzieć osoba dorosła, w wieku powyżej 25 lat i posiadająca ważne prawo jazdy.
W taki sposób z prawem jazdy w postaci kartki papieru jeździ się przynajmniej przez pół roku. W tym czasie trzeba spędzić za kierownicą co najmniej 50 godzin, w tym minimum 10 po zmroku. Należy również odbyć kolejne 5 godzin jazdy z instruktorem (w sumie 6 godzin).
Po spełnieniu tych warunków można zdawać egzamin praktyczny, na który przyjeżdża się własnym (rodzica) samochodem. Trzeba podjechać na specjalnie wyznaczony pas. Tam oczekuje się w kolejce. Egzamin zaczyna się od weryfikacji dokumentów (m.in. ubezpieczenia samochodu), następnie testujący sprawdza światła, kierunkowskazy, a także, czy wiemy, gdzie znajduje się na przykład sygnał dźwiękowy czy rozmrażanie tylnej szyby. Gdy tę część zaliczyliśmy, rusza się w drogę. Egzaminator nie daje żadnych podchwytliwych poleceń, nie ma jazdy autostradą, która też jest inna niż w Polsce (o czym możecie poczytać w artykule o autostradach). Nie ma również placu manewrowego, trzeba jedynie zaparkować samochód przy krawężniku jadąc tyłem. Co bardzo odróżnia tutejsze wymagania od polskich to nacisk na rozglądanie się. Nie wystarczy dojeżdżając do skrzyżowania lub zmieniając pas sprawdzić wzrokiem, czy coś się zbliża. Kandydat na kierowcę musi przy takim manewrze odwrócić głowę w sprawdzanym kierunku. Moim zdaniem nie jest to zbyt bezpieczne, gdyż mając skręconą głowę w jedną stronę trudno jest nie stracić kontaktu wzrokowego z podstawowym kierunkiem, czyli tym, co przede mną. Po zakończonym egzaminie trzeba zaparkować na specjalnym miejscu zarezerwowanym tylko dla zdających egzamin. Tam egzaminator omawia błędy i informuje o wyniku.
Gdy egzamin jest zaliczony, dostaje się papierowe potwierdzenie ważne przez 90 dni, a oryginalne prawo jazdy w formie plastikowej karty przychodzi zwykłą, a nie poleconą pocztą (podobnie zresztą jak i inne dokumenty, np. paszport (o czym możecie przeczytać w artykule o wakacjach)). Od teraz jest się uprawnionym do samodzielnego prowadzenia samochodu. Może to zatem być najwcześniej w wieku lat szesnastu (15,5 permit plus minimum pół roku jeżdżenia w towarzystwie dorosłego). Jednak szesnastolatka wciąż obowiązują pewne ograniczenia w ciągu pierwszego roku. Kierowca taki:
- nie może przewozić w samochodzie pasażerów poniżej 20 roku życia, chyba że towarzyszy im dorosły w wieku powyżej 25 lat
- nie może jechać sam w godzinach pomiędzy 23.00 a 5.00
- nie może przewozić najmniejszej ilości alkoholu w samochodzie (ani nawet w bagażniku)
- nie może rozmawiać przez telefon komórkowy nawet używając słuchawki, czy specjalnego zestawu
- za te same przewinienia (przekroczenie prędkości lub inne wykroczenia) otrzyma wyższą karę niż kierowca pełnoletni.
Wszystkie te restrykcje przestają obowiązywać po roku od uzyskania prawa jazdy, a najpóźniej w chwili ukończenia lat 18.
[https://www.dmv.ca.gov/portal/handbook/california-driver-handbook/special-section-minors/]
A co, jeśli nie zaliczyliśmy testu? Musimy odczekać dwa tygodnie zanim podejdziemy ponownie do egzaminu. Każdorazowo zapłacimy dodatkowe $7.00. Mamy trzy szanse. Jeśli się nam nie powiedzie, to musimy rozpocząć cały proces od początku, czyli od ponownego zdania egzaminu z przepisów. [https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv/detail/pubs/hdbk/minors]
Osoby dorosłe
Zasady dla osób dorosłych są nieco inne niż dla nieletnich. Ponadto wszystko zależy, czy pełnoletni ma prawo jazdy z innego stanu lub kraju, czy nie.
[https://www.dmv.ca.gov/portal/driver-licenses-identification-cards/driver-licenses-dl/]
1 posiadające prawo jazdy z innego stanu lub kraju
Osoby dorosłe, które przyjeżdżają tylko z wizytą turystyczną do Złotego Stanu mogą używać swojego prawa jazdy tak długo jak jest ono ważne.
Dorośli, którzy mając prawo jazdy przenieśli się do Kalifornii z innego stanu muszą w ciągu 10 dni przejść procedurę otrzymania permit, czyli zdania tylko egzaminu teoretycznego.
Obcokrajowcy są również uprawnieni do prowadzenia pojazdów z takim dokumentem (permit). Jednak są dodatkowo zobowiązani w ciągu 90 dni do zdania egzaminu praktycznego.
[https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv/detail/dl/dl_info#two500].
[https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv/detail/newtoca/newtoca]
2. nie posiadające wcześniej prawa jazdy
Osoby w wieku powyżej 18 lat muszą najpierw zdać egzamin teoretyczny, a później, podobnie jak nastolatki muszą jeździć z dorosłym kierowcą. Nie ma tu minimalnego okresu nauki prowadzenia samochodu. Przepis mówi, że gdy jest się gotowym, należy zgłosić się na egzamin praktyczny, na który należy jednak przyjechać z towarzyszącym kierowcą.
[https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv/detail/pubs/hdbk/adults]
Prawo jazdy wydawane jest na 5 lat i jego ważność zawsze kończy się w dniu urodzin. Mniej więcej dwa miesiące przed upływem terminu ważności przychodzi pocztą typowy formularz. Należy go wypełnić i odesłać również pocztą załączając czek na podaną kwotę. Tak odnowić prawo jazdy możemy dwa razy pod rząd. Następny raz musi być dokonany osobiście w urzędzie, gdzie zawsze można to zrobić. Prawo jazdy można odnowić także online.np.
**********************
TO CIĘ MOŻE ZASKOCZYĆ:
Ciekawym pomysłem jest inny wygląd prawa jazdy dla osób niepełnoletnich niż dla dorosłych. Dokument dorosłych jest drukowany w formie poziomej, a dla małoletnich pionowo.
Prawo jazdy osoby dorosłej
https://www.dmv.ca.gov/portal/driver-licenses-identification-cards/real-id/what-is-real-id/
Prawo jazdy osoby małoletniej
https://en.wikipedia.org/wiki/Driver%27s_licenses_in_the_United_States
Przydatne linki dotyczące prawa jazdy, urzędu transportu itp:
https://www.idrivesafely.com/dmv/california/drivers-license/renewal/
https://www.aceable.com/dmv/california/forms/
https://www.aceable.com/dmv/california/driver-license-application-dl44/
https://www.dmv.ca.gov/portal/
https://www.dmv.ca.gov/portal/driver-education-and-safety/educational-materials/