Kościół na sprzedaż...
Kościoły w Kalifornii są wszędzie. I jest ich dużo więcej niż w Polsce. Zdarza się, że obok siebie znajdują się dwa lub trzy. Popatrzcie na poniższy przykład:
[Żródło: Google maps]
Przyczyna jest prosta – protestantyzm ma wiele wyznań, a to właśnie ten odłam chrześcijaństwa tutaj króluje. Mamy między innymi następujące kościoły:
- luterański
- prezbiteriański
- chrześcijański
- chrystusowy
- episkopalny
- unitarny
- biblijny
- adwentystów
- baptystów
- zielonoświątkowców
- metodystów
- chrześcijańska wiedza (Christian Science)
- społeczność chrystusowa
Kilka słów przybliżających protestantyzm.
Kościół protestancki w odróżnieniu od katolicyzmu i prawosławia nie uznaje żadnych dodatkowych zapisów kościelnych, będących na równi traktowanymi z Pismem Świętym. Wyznawców protestantyzmu można podzielić na dwa odłamy – fundamentalistów oraz liberałów. Pierwsi traktują słowa Biblii dosłownie. Drudzy natomiast – symbolicznie. Kościół protestancki nie uznaje kultu Matki Boskiej, który należy się wyłącznie Bogu. Odrzuca też większość katolickich i prawosławnych sakramentów. Akceptowane są tylko chrzest i eucharystia.
Protestanci uznają pięć podstawowych zasad wiary. Pierwsza (sola scriptura) mówi, że tylko Pismo Święte jest źródłem informacji na temat wiary i chrześcijańskiego życia. Po drugie tylko wiarą i dobrymi uczynkami można przypodobać się Bogu (sola fide). Kolejna zasada (solus Christus) zaznacza, że jedynym Bogiem jest Jezus Chrystus, będący pośrednikiem pomiędzy Bogiem a człowiekiem. Czwarta reguła (sola gratia) dotyczy boskiej łaski, która jest darem dla grzesznego chrześcijanina. Po piąte (soli Deo gloria) cześć i chwała należy się tylko Bogu.[Żródło: http://supraska.pl/protestantyzm/]
Więcej szczegółów możecie znaleźć tutaj [http://kchwe.pl/piec-zasad-protestantyzmu/].
Kościoły są nierzadko budynkami, które mogłyby być zwykłymi domami, gdyż niektóre ze wspólnot nie mają zbyt wielu członków. Do świątyni można przyjść w klapkach, szortach, mężczyźni nie zdejmują nakryć głowy, a zdarzyło mi się również widzieć wchodzących z jednorazowymi kubkami ze Starbucksa. Jednak jest coś, co lubię w tych kościołach. Widać zaangażowanie miejscowej społeczności. Spędzają tam wiele czasu, pracują na rzecz swojego domu bożego, sprzątają go i nie dotyczy to tylko starszych kobiet, jak u nas. Często udzielają się całe rodziny, a w drzwiach witają nas jak w wejściu do domu. Są też takie wyznania, które nie mają kościołów, a członkowie spotykają się w domach i wspólnie nauczają.
Na zewnątrz możemy zobaczyć np. stoły piknikowe. Większe mogą mieć na zapleczu plac zabaw dla dzieci.
Niejednokrotnie na podłodze jest położona wykładzina dywanowa, siedzi się na miękkich krzesłach. Budynki są proste i jak na ewangelicki budynek sakralny przystało, bez zbędnych ozdób. W kościele oprócz mszy organizowane są również inne wydarzenia, np. … zajęcia jogi. Albo wybory. Tak jak w Polsce w szkole, tak tutaj lokal wyborczy może być urządzony w kościele.
Pastor ma często rodzinę, a mszę odprawia tylko raz, w niektórych kościołach dwa razy w tygodniu. Jednak w pewnych kościołach są zajęcia nie tylko o tematyce religijnej, ale również wsparcie dla osób z uzależnieniami, z problemami rodzinnymi, albo poszukującym celu. Latem niektóre kościoły są miejscami nieodpłatnych pół-kolonii, w których opiekę nad dziećmi roztaczają kobiety ze zgromadzenia. Odbywa się wtedy czytanie biblii, zupełnie amatorskie mini-przedstawienia o tematyce religijnej, słuchanie muzyki.
Kościoły katolickie nie są liczne. W znanych mi miastach, które mają ok. 30 tyś mieszkańców najczęściej jest jeden dom boży, a w małych miasteczkach zdarza się, że katolickich świątyń nie ma wcale, podczas gdy protestanckie są.
Natomiast w miastach, gdzie mieszka bardziej liczna społeczność Polaków są również kościoły polskie lub w kościołach amerykańskich odprawiane są msze w języku polskim. Przykładem może być (SJ) San Jose (to w Krzemowej Dolinie; jest także inne San José, ono jest stolicą Kostaryki). Zanim powstał kościół polski, msze odbywały się w lokalnym, amerykańskim kościele, gdzie wykupiona była godzina, czy dwie w niedzielę.
Kościoły polskie często oprócz roli duszpasterskiej pełnią również funkcję ośrodka polonijnego. Misja św. Alberta w SJ (http://www.saintalbert.us/index.php/pl/) poza mszami i lekcjami religii organizuje także szkołę sobotnią dla dzieci, festyn polski, a w części podziemnej, gdzie znajduje się sala z zapleczem kuchennym – spotkania i występy kulturalne, różnego rodzaju imprezy (m.in. Sylwestra, walentynki, konkursy dla dzieci).
W świątyni, jak w większości budynków użyteczności publicznej (np. sklepach spożywczych, sklepach z ubraniami, z artykułami gospodarstwa domowego) są toalety z przeznaczeniem dla ogółu. Wydaje się to oczywiste, ale jednak w Polsce nie widzialam w kościele ogólnodostępnej ubikacji.
Jako że Kalifornia jest stanem, w którym olbrzymią część ludności stanowią Meksykanie lub osoby pochodzenia meksykańskiego, to często można spotkać kościoły katolickie, które prowadzą msze w języku hiszpańskim. Jest ich dużo więcej niż polskich, ale też Polaków na zachodnim wybrzeżu jest dużo mniej.
TO CIĘ MOŻE ZASKOCZYĆ:
Kościół można … wynająć albo sprzedać/kupić.