Biblioteczki osiedlowe

Weź książkę, zostaw książkę – to idea mikro-bibliotek. Gdy idzie się przez osiedle domków można zobaczyć od czasu do czasu niewielką szafeczkę z szybą (czasami bez) na wysokiej nodze, albo przymocowaną do płotu. Wewnątrz znajdują się książki. Każdy może tu pożyczyć książkę, a gdy przeczyta, oddać ją. Może też przynieść inną, aby dzięki rotacji był dostęp do większej ilości pozycji literackich. Nikt nie zabrania przyniesienia więcej niż jednej książki. Chodzi o dobro sąsiedztwa, o wymianę, o dostęp do książek przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pomysł opiera się na wzajemnym zaufaniu i stanowi jeden z elementów społecznictwa.

Część biblioteczek należy do littlefreelibrary.org. Organizacja ta zrzesza właścicieli, przydziela numery członkowskie i oferuje instrukcję, jak zbudować biblioteczkę. Można również zakupić takową on-line i samodzielnie złożyć. Koszt to ok. 200-300 dolarów. Pierwsza biblioteczka została postawiona w 2009 roku przez Todda Bola. [https://littlefreelibrary.org/]

Na stronie organizacji można znaleźć biblioteczki w swojej okolicy, niestety w Polsce jeszcze żadna się nie pojawiła (2020r.), może Twoja będzie pierwszą?

Widziałam również biblioteczki „niezrzeszone”. Zasada jest dokładnie taka sama, nie ma tylko tabliczki z zarejestrowanym w organizacji numerem. Także kształt szafki może być mniej standardowy.

Niektóre biblioteczki mają zaskakujący kształt, np. klatki na króliki ale za to obok można wygodnie usiąść i poczytać 🙂

Większość właścicieli biblioteczek stara się utrzymać je w dobrym stanie. Odświeżają, je, wymieniają uszkodzone przez czas elementy, czy malują. Tak jak w przypadku biblioteczka poniżej:

Zajrzyjmy do środka i zobaczmy, jakie książki oferują biblioteczki:

Przy okazji mikro-biblioteczek chciałabym wspomnieć o bibliotekach w małych miasteczkach. W naszym, rolę biblioteki pełni mały domek kempingowy, który jest otwierany przez wolontariusza rano i zamykany po południu. W między czasie nie ma nikogo z obsługi. Zainteresowani sami wpisują swoje nazwisko, numer telefonu oraz dane wypożyczonej książki do zwykłego zeszytu w kratkę. A gdy zwracają książkę bądź film wykreślają to z zeszytu. Wspaniała idea, kolejna pokazująca, że ludzie tutaj są bardziej uczciwi (obiecałam, że będę obiektywna, że nie tylko będę krytykować i kpić) i że to naprawdę może działać.

**********************

TO CIĘ MOŻE ZASKOCZYĆ:

Niektórzy właściciele biblioteczek w okresie pandemii koronawirusa (2020r.) zamiast książek umieszczają żywność z długim terminem ważności dla potrzebujących.

*Z powodu koronawirusa nie jest bezpiecznie dzielić się książkami. Zajrzyjcie na stronę slolibrary.org aby ściągnąć materiały do czytania. W międzyczasie możecie wziąć zupę w puszce lub słoiku, jeśli potrzebujecie. 

Lepsze dni przed nami!!!!

Close Menu